Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Podzámčok

Mikroregión Pliešovská kotlina


Charakteristika mikroregiónu:

Mikroregión Pliešovská kotlina sa nachádza v severo-západnej časti Banskobystrického kraja, rozprestiera sa na území okresu Zvolen. Nachádza sa v Pliešovskej kotline, ktorá oddeľuje dve sopečné pohoria - Javorie a Štiavnické vrchy (chránená krajinná oblasť). Kotlinou preteká potok Neresnica, do ktorého sa vlieva viacero prítokov prameniacich v Javorí.
Územie mikroregiónu spadá do zvolensko - krupinskej rozvojovej osi, ktorú možno považovať za rozvojovú os druhého stupňa. Cez územie mikroregiónu prechádza aj významná celoštátna a medzinárodná turistická cesta E77 spájajúca Krakow, Banskú Bystricu a Budapešť, ktorá sa vo Zvolene napája na pohronskú hlavnú sídelnú os.
Mikroregión tvorí sedem obcí: Babiná, Breziny, Bzovská Lehôtka, Dobrá Niva, Pliešovce, Podzámčok, Sása. Pre mikroregión sú centrami s vyššou občianskou, obchodnou a kultúrnou vybavenosťou okresné mesto Zvolen a čiastočne aj Krupina. Tieto mestá takisto čiastočne plnia funkciu centier dopravy a zamestanosti.
Mikroregión má rozlohu 17551 ha a 6000 obyvateľov. Najľudnatejšia je obec Pliešovce, najmenšia je Bzovská Lehôtka.
Územie mikroregiónu je zaujímavé predovšetkým pre jeho bohatý prírodný, kultúrny a historický potenciál (CHKO Štavnické vrchy, chránený areál Gavurky, vodné nádrže, zrúcaniny hradu Dobrá Niva, zachovalá ľudová architektúra a iné).

 

Viac informácií o MIKROREGIÓNE PK nájdete TU

 

Žiacka olympiáda MR PK

Od roku 2007 organizujú obce Mikroregiónu Pliešovská kotlina pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pre deti z mikroregiónu žiacku olympiádu. Je to jeden deň v roku, kedy sa starostovia a starostky obcí venujú školopovinným deťom. Spoločne so základnou školou v Dobrej Nive alebo základnou školou v Pliešovciach pripravia športoviská na základné atletické disciplíny a kolektívne športy. Sú hlavnými rozhodcami
pridelených disciplín a dozerajú na úspešný priebeh olympiády. Olympiádysa môžu zúčastniť všetky deti navštevujúce základné školy z obcí mikroregiónu.

 

 

 

obr. Žiacka olympiáda v Dobrej Nive aj s našou účasťou

 

 

 

 

 

 


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať
Predpoveď počasia

Za obsah zodpovedá
webmaster


2001385

Úvodná stránka