Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Podzámčok

Oficiálna stránka obce Podzámčok

2007 FS Podzámčok 051.jpg2007 FS Podzámčok 087.jpg2007 FS Podzámčok 136.jpg  

V i t a j t e   v   o b c i   P o d z á m č o k

 


AKTUALITY OBCE PODZÁMČOK

43318838_2225998944108994_6588548693274656768_n.jpg

 

ZOZNAM ZAREGISTROVANÝCH KANDIDÁTOV

pre voľby starostu obce - Podzámčok

Obec Podzámčok uverejňuje podľa § 178 ods. 2 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zoznam kandidátov, zaregistrovaných pre voľby starostu obce :

Poradové číslo, meno, priezvisko, titul, vek, zamestnanie, názov politickej strany 

 1. Mária Hrčková, 49 r., ekonómka, nezávislá kandidátka
 2. Ingrid Jedličková, Mgr., 48 r., realitný manažér, Slovenská národná strana, SMER – sociálna demokracia

 

pre voľby do Obecného zastupiteľstva v Podzámčoku

Obec Podzámčok uverejňuje podľa § 173 ods. 2 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zoznam kandidátov, zaregistrovaných pre voľby do obecného  zastupiteľstva podľa jednotlivých volebných obvodov:

Volebný obvod č. 1

Poradové číslo, meno, priezvisko, titul, vek, zamestnanie, názov politickej strany

 1. Martin Babiak, 37 r., servisný technik, Národ a Spravodlivosť – naša strana
 2. Tomáš Ďurík, 35 r., obchodný manažér, SMER – sociálna demokracia
 3. Mária Franková, 55 r., manažérka, Slovenská národná strana
 4. Stella Hozáková, 49 r., nezamestnaná, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko
 5. Radoslav Hudák, Ing., 46 r., hlavný štátny radca, SMER – sociálna demokracia
 6. Ján Jackuliak, 54 r., správca budovy, SMER – sociálna demokracia
 7. Ingrid Jedličková, Mgr., 48 r., realitný manažér, Slovenská národná strana
 8. Ivan Košík, MVDr., 64 r., konateľ, Národ a Spravodlivosť – naša strana
 9. Marianna Krahulcová, 38 r., osvetový pracovník, Kresťanskodemokratické hnutie
 10. Vladimír Puskajler, 47 r., výsluhový dôchodca, SMER – sociálna demokracia
 11. Magdaléna Ramšíková, 35 r., SZČO, Slovenská národná strana
 12. Peter Raniak, 42 r., vozmajster, Občianska konzervatívna strana
 13. Karol Sluka, 62 r., dôchodca, Občianska konzervatívna strana
 14. Petra Slúková, 33 r., recepčná, SMER – sociálna demokracia
 15. Miroslav Varga, 36 r., regionálny manažér, Národ a Spravodlivosť – naša strana
 16. Milan Zbořil, 44 r., SZČO, Občianska konzervatívna strana

 

Vo volebnom obvode sa volí 5 poslancov.

OZNAM-page-001.jpg

 

1.jpg

ACFrOgBGy9w66V2zobaFuQ_r6ctNzTO3UXVKt1ApntAyOiOsZtyYc6M2-d4986dn0kreXcE4eYZ50_wtD2iBJdl_BYEVa1E6tR6dAMf4SE4V7BqXU0gPgDF8nIJalm4=-page-002.jpg

Na Svätého Jána v Podzámčoku 2018

Fotogaléria :
na https://photos.app.goo.gl/MPPwt6pcFTuUqAjT9

 

Obec Podzámčok a Občianske združenie pre krajší Podzámčok s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja pripravili Pod hradom v Podzámčoku v sobotu 23.6.2018 23. ročník folklórnych slávností „ Na Svätého Jána“ v Podzámčoku.

Čo môže byť krajšie , ako keď kultúra, zábava , krásny umelecký zážitok a dobrá nálada príde priamo k ľuďom do dediny, na amfiteáter pod hradom v Podzámčoku.

Aj keď to cez deň vyzeralo všelijako, nakoniec počasie počas vystúpenia a „predjánskeho“ večera vydržalo a celý program sa uskutočnil podľa plánu v krásnom prírodnom prostredí malebnej dedinky.

Podujatie moderoval a uvádzal Ing. Radoslav Hudák.

V programe slávností účinkovali najmenší folkloristi z detského folklórneho súboru Chrustárik z Podzámčoku. Detičky zaspievali, zatancovali , zahrali sa „Hry na lúke“ , potešili svojich najbližších a ostatných divákov, a nás hriala myšlienka, že folklór a tradícia majú stále svojich pokračovateľov aj v ďalšej generácii folkloristov.

Folklórna skupina Podzámočan sa predstavila pásmom Rapotačky – veď aj to patrilo a stále je súčasťou života na dedine. Folklórna skupina v Podzámčoku pracuje od 50.-tich rokov minulého storočia, zachováva krásne ľudové piesne z dediny a blízkeho okolia, ľudové zvyky ako sú svadba, čepčenie nevesty, krstiny, fašiangy, stavanie a rúcanie májov, priadky, jánske zvyky, vianočné tradície. V ľudovej hudbe sa prvý krát v domácom prostredí predstavil aj náš najmladší cimbalista Matúš Lihocký. Kus trpezlivosti, umenia a svojej zručnosti do vyšívaných krojov pre folklórnu skupinu vložila pani Anna Parobková,ktorá oslávila 86 narodeniny.

Rezké tóny Podpoľania roztancovali nôžky mladých tanečníkov detského folklórneho súboru Podpoľanček z Detvy. A veru potešili divákov svojím vystúpením!

Tradičnú ľudovú kultúru zo Zvolenskej Slatiny priblížila folklórna skupina Slatina. Pod názvom „V Slatine na járku ...“ , Slatinské heligónky a mužské rozkazovačky sa ozývali popod hradný kopec v Podzámčoku. Hlavným hosťom podzámockých folklórnych slávností bol folklórny súbor Poľana zo Zvolena. Umelecký program Poľany bol zostavený z tancov a piesní z regiónu Podpoľania, Horehronia a Čierneho Balogu, pričom zaspievali piesne z celého Slovenska. Vo svojom vystúpení zaujali aj inštrumentálnymi nástrojmi – fujarami, píšťalami ústnou harmonikou , heligónkou a drumbľou. Jedným slovom – profesionáli. Folkloristi z Poľany ešte dlho po vystúpení vyhrávali pri guľáši, pri autobuse a domáci milovníci folklóru sa nevedeli s nimi rozlúčiť. Občerstvenie bolo výborným kotlíkovým guľášom , ktorí varili domáci „guľášmajstri“ Špánikovci a Matejkovci , ktorý chutil znamenite účinkujúcim, hosťom ,dokonca aj zahraničným turistom. Podzámocký dvor dal na ochutnávku domáci kozí syr a regionálna pekáreň Anton Antol napiekla babičkine lekvárové buchty pre najmladších účinkujúcich.

Každá noc má svoju moc, ale tá „Svätojánska „ má najväčšiu ! Tradícia hovorí o objavovaní starých zakopaných pokladov, o zázračnej sile liečivých byliniek, o tajomnej sile lásky a regenerácií síl prírody a človeka . Teplo svätojánskeho ohňa sa prenáša do sŕdc ľudí. Okolo vatry pod hradom v Podzámčoku sa veru rozospievali mladí i starší a isto iste s pohľadom

upretým do ohňa mysleli na mágiu a splnenie svojich snov a túžob. K oblohe lietali stovky malých iskier , ktoré sa premenili na hviezdy nočnej oblohy, osvetľujúcich trochu chladnú , najkratšiu noc v roku.

Z vatry sa presunuli hostia za ľudovou hudbou do kultúrneho domu ,kde bola tradičná ľudová veselica.

24.jún je deň svätého Jána Krstiteľa a podľa kresťanskej tradície sa považuje za deň narodenia Jána Krstiteľa, patróna kožušníkov, remenárov a pastierov . Jánovi Krstiteľovi je zasvätený kostol v Podzámčoku , a program slávností pokračoval slávnostnou svätou omšou a potom hostinou, pripravenou vďačnými veriacimi pri kostole.

Slávnosti v Podzámčoku majú už svoje čaro, svoju tradíciu a svojich priaznivcov, ale za tým jedným dňom s pekným programom a zábavou sú týždne práce a prípravy pred podujatím , aj po ňom. Myslím tým umeleckú prípravu účinkujúcich, aj organizačno-technické zabezpečenie podujatia. Úprava verejných priestranstiev, kosenie, čistenie amfiteátra a okolia hradu, príprava a montáž amfiteátra, príprava scény, stanov, bufetov, altánka. Ozvučenie a osvetlenie amfiteátra, dovoz a odvoz materiálového vybavenia. Zabezpečenie občerstvenia pre účinkujúcich a hostí. Príprava jánskej vatry. Za prípravou takéhoto podujatia sú desiatky ľudí, ktorým chcem poďakovať, poďakovať za vynaložené úsilie, pomoc, sponzorskú podporu, za venovanie svojho času pre dobrú vec a verejnoprospešný účel. V obci je veľmi dobrá aj športová činnosť. Mladí úspešní futbalisti, starší žiaci , sa zúčastnili v nedeľu 24.6.2018 futbalového turnaja žiakov Mikroregiónu Pliešovská kotlina . Umiestnili sa na druhom mieste. Z 11. ročníka žiackej olympiády v Dobrej Nive si deti z Podzámčoku priniesli 11 medailí. Aktívne pracuje futbalový oddiel, stolnotenisový oddiel, miestni bežci sa zúčastňujú rôznych súťaží.

Občianske združenie Pre krajší Podzámčok každoročne organizuje dobrovoľnícku brigádu na úprave okolia hradu v Podzámčoku, pretože zostatok týchto hradných múrov poskytuje Podzámčoku súčasť názvu dediny a reprezentuje našu obec ako dominantná kultúrna pamiatka. Takmer 50 dobrovoľníkov sa zúčastnilo tohtoročnej brigády. Pokosili takmer celý hradný kopec vypílili náletové rýchlorastúce dreviny, upravili prístup a rekreačno oddychovú časť pod hradom. V spolupráci obce a Urbárskeho spoločenstva Podzámčok sa vytvorí nové exteriérové posedenie a ohnisko pod hradom. Táto časť je cieľom, školských výletov mnohých turistov zo Slovenska aj zo zahraničia. Na hrade sa realizoval archeologický výskum pod vedením archeológa SAV Mgr. Jána Beljaka PhD. Vo výskumných prácach sa bude pokračovať po získaní finančných prostriedkov a zdrojov . Obec s Občianskym združením v roku 2018 tiež zorganizovali Tradičnú domácu zabíjačku s ochutnávkou zabíjačkových špecialít . Klobásky, jaternice, slanina, oškvarky a kapustnica prilákali množstvo návštevníkov, pretože v dnešnej dobe sa veľmi znížil chov domácich hospodárskych zvierat a tradičné zabíjačky sa takmer nerobia v moderných domácnostiach. Ale chuť na dobré špeciality zostala. A za kvalitným gurmánskym zážitkom sú ochotní prísť ľudia z mesta aj zo susedných dedín. V máji sa ku gurmánskym zážitkom zaradila aj kolaudácia murovanej chlebovej pece v centre obce.

Počas tejto neformálnej kolaudácie sa podávali pečené kolená, klobásky, a najväčší úspech si získali kysnuté páleše, posúchy z chlebového cesta potreté cesnakom alebo slivkovým lekvárom . Gazdiné nestačili vyberať z pece a išli na odbyt lepšie ako „teplé rožky“. Bohatý prísun kalórií sa mohol znížiť počas majálesu v kultúrnom dome. Aj v našej dedine sa vyskytnú problémy, nedorozumenia, ale je záujem ich riešiť. Rozvíjať a vytvárať dedinu, ako miesto, kde sa dobre žije. Všetkým obyvateľom, hosťom, turistom, obchodným partnerom. Vytvárajú sa podmienky pre podnikateľskú činnosť a služby, sociálnu starostlivosť. V súčasnosti aktívne vzájomne spolupracujú všetky obce Mikroregiónu v kultúrnej, športovej aj hospodárskej činnosti. Poďakovanie patrí starostovi obce Martinovi Babiakovi a všetkým členom Obecného zastupiteľstva v Podzámčoku. Martin Babiak ml, Jozef Čarada, Ivan Košík, Miroslav Varga a Ján Sluka ako novozvolení poslanci od januára 2017 odviedli veľký kus práce a skrášlili dedinu aj vlastným pričinením. Za pôsobenia novozvoleného obecného zastupiteľstva sa opravili miestne komunikácie, kultúrna pamiatka – zvonica, obnovila sa fasáda obecnej budovy, nové oplotenie areálu kultúrneho domu. Zakúpili sa nové stoličky do kultúrneho domu, nové vonkajšie lavice a stoly , dokončuje sa altánok v centre obce. Staršia generácia ukázala veľmi pekný príklad občianskej angažovanosti a nadšenia pri rôznych aktivitách v obci. Privítame ešte výraznejšiu pomoc mladších spoluobčanov, dáva sa im priestor na pokračovanie v tradíciách a aby si už sami začali vytvárať prostredie a aktivity, ktoré sa im páčia a ktoré im prinesú radosť. Poďakovanie patrí všetkým ľuďom, ktorí sa venujú mládeži, športu, kultúre, folklóru, ochotníckemu divadlu. Život nie sú len materiálne hodnoty, tieto malé a väčšie aktivity vytvárajú pekné zážitky, tvorivosť a duchovné hodnoty života .Dedina je obrazom ľudí , ktorí v nej žijú.

Podzámčok je pekná dedina . Kto neverí nech sa príde presvedčiť !

Mária Hrčková, Podzámčok

 

Podzámčok harmonogram 2018-page-001.jpg

 

 


 

Vystúpenia Chrústarik

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať
Predpoveď počasia

Za obsah zodpovedá
webmaster


1352025

Úvodná stránka