Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Podzámčok

Pamiatky

HRAD DOBRONIVA

Dominantou obce sú ruiny hradu Dobronivá. Hrad vznikol asi po tatárskom vpáde v druhej polovici 13. storočia, ako strážny objekt pri starej obchodnej ceste južne od Zvolena. Mal veľmi výhodnú polohu. Hrad Dobronivá sa spomína v listine uhorského kráľa Štefana V.z roku 1270. V roku 1306 hrad obliehal a dobyl Matúš Čák Trenčiansky. Bol centrom dobronivského kráľovského majetku až do 16. storočia. V 15. storočí patril do majetku kráľovien. Kráľ Ľudovít II. Daroval hrad v roku 1519 Štefanovi Verböczymu, autorovi uhorského zákonníka tzv. „TRIPARTITUMA“. V ROKU 1583 napadli Dobronivu Turci, ale odrazili ich. V roku 1595 hrad prešiel záložným právom do rúk Pálffyho a Herbersteina.
Pozostával z dvojposchodového paláca, veže a kamenných hradieb. Vonkajšie opevnenie bolo zemné. Obranu hlbokých priekop a širokých valov, ktoré sa prstencovite rozkladali okolo kopca posilňovali aj streľbou z hradu. Hrad bol začiatkom 17. storočia už v takom zlom stave, že sa správa panstva presťahovala do novej budovy v podhradí a na hrade zostala len vojenská posádka. Zachoval sa opis z roku 1668, podľa ktorého bol hradný palác kamennou stavbou, ktorú chránili dve brány, bašta a silné opevnenie. V období renesancie viackrát menil majiteľov, najdlhšie od 1614 do 1804 ho vlastnili Esterházyovci.
Od konca 18. storočia pustol. Ktohovie, čo ešte ukrýva tento hrad. Kto by kopal, hľadal, hĺbil, možno by našiel svedectvo o živote predkov. V roku 1994 sa zrúcaniny hradu stali majetkom obce Podzámčok a v roku 1996 sa dokončili práce na konzervácii hradných ruín a zabezpečení statiky hradných múrov. Zrúcanina hradu je kultúrna pamiatka. Perspektívnym zámerom je realizácia archeologického výskumu pôvodného hradného areálu a náznakovej prezentácie jednotlivých objektov hradu a jeho opevnenia.


 

 

ZVONICA


Významnou kultúrnou pamiatkou je zvon z obdobia baroka, z roku 1782 od Jána Juraja Knoblocha z Banskej Bystrice. Nachádza sa v drevenej zvonici v centre obce, ktorá pochádza z roku 1868. Drevená zvonica je v štádiu vyhlasovania za kultúrnu pamiatku.


 

ĎALŠIE PAMIATKY


Predmetom záujmov k pamiatkovej starostlivosti je starý cintorín s kamennými i drevenými krížami, zdobenými bohatým rastlinným i geometrickým ornamentom, objekt mlyna, pôvodná zachovalá architektúra obytných domov a pôvodné historické objekty usadlostí. Takmer v každom dome môžeme nájsť nejaké náradie, pôvodné zariadenie, kroje alebo iné veci s nádychom starých čias.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať
Predpoveď počasia

Za obsah zodpovedá
webmaster


2001604

Úvodná stránka